Co teď dělat s akciemi ČEZ? Zeptali jsme se expertů, jak vidí budoucnost firmy

Akcie ČEZ se staly spekulativní hrou kvůli vládním zásahům, což ovlivňuje jejich cenu. Analytici mají vyčkávací postoj k akciím, naopak polská mBank doporučuje prodat akcie ČEZ. Existuje několik scénářů, včetně rozdělení společnosti, zestátnění, nebo ponechání současného stavu.

Drobní akcionáři se potýkají s nejistotou ohledně budoucího vývoje. Otázkou je, zda bude rozdělení férové anebo jestli dojde na soudní spory. Z akcií ČEZ se tak v rámci několika týdnů stalo vysoce spekulativní aktivum.

Dalším otazníkem je, jak se zachová vláda s ohledem na zvláštní daň z nadměrných zisků a stropy na výrobní ceny energie, které také ovlivňují cenu akcií. Existuje očekávání snížení nebo zrušení daně z nadměrných zisků a někteří investoři vidí vyšší hodnotu akcií, než je současná cena. Vše ve finále závisí na očekávání investorů od státu.

Kolem akcií ČEZu je nyní tolik otazníkům, že pro drobného českého investora je to rébus a nabízí se zajímavější investice. Pokud byste chtěli probrat své možnosti, můžete se s námi vždy spojit.

Více čtěte ZDE.

Padesátníci půjdou do penze až o sedm měsíců později

Stávající pravidla pro odchod do důchodu by měla přestat platit v roce 2025. Podle nových pravidel u lidí narozených v roce 1966 má důchodový věk nastat v 65 letech a dvou měsících, u lidí narozených v roce 1968 o tři měsíce později. Doteď byl odchod do důchodu zastropován na 65 let.

Změny odůvodňuje ministr práce Marian Jurečka deficitem důchodového účtu, kdy již nyní představují důchody třetinu celého rozpočtu ČR. Situace se má ještě zhoršovat, protože lidé se kvůli studiu zapojují později do pracovního procesu a navíc se dožívají více let. Jak to může vypadat v dalších letech si můžete přečíst v Analýze důchodového systému bez obalu, o kterém jsme již psali ZDE.

Ze stávající situace je každopádně jasné jedno – vyšší nároky na investice, které nás zajistí na důchod, protože stávající systém je jen těžko udržitelný. Pro české investory to znamená, že by se měli zaměřit při diverzifikaci i na investice, které dokáží být ziskové z dlouhodobého hlediska.

Více čtěte ZDE.

Tuzemská inflace v červnu podle analytiků sestoupila pod deset procent

Poprvé od ledna 2022 klesla inflace pod 10 %. Říkáte si, že je to dobrá zpráva? Když se podíváte na srovnávací základnu, tak jásat tolik nemusíte. Pokles totiž způsobil pokles cen energií, pohonných hmot a nemovitostí, které loni atakovaly historické rekordy. Ceny potravin naopak dále rostly, i když ne tak výrazně a stále kolem dalšího vývoje panuje nejistota.

Více čtěte ZDE.