Trpělivost na trzích nese ovoce. Nová maxima nakonec přijdou po každém propadu

Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management se zaměřil na všechny medvědí trendy na americkém akciovém trhu od roku 1950. Vytvořil tabulku, která ukazuje, jak hluboké byly propady a jak dlouho trvalo, než se po odrazu ode dna dostal na nové rekordní maximum.

Má-li ovšem člověk dostatečně dlouhý investiční horizont, hraje čas jednoznačně v jeho prospěch,“ zdůrazňuje a přidává další statistiku. Chtějí-li mít investoři takřka jistotu, že dosáhnou na americkém trhu kladného zhodnocení, měli by mít minimálně sedmiletý horizont (od roku 1926 do roku 2021 kladné zhodnocení v téměř 95 % případů).

Více si přečtete ZDE.

Co to znamená

Z výše uvedených dat vyplývá, že ve chvíli, kdy investoři pracují s dlouhodobým horizontem, tak jsou odsouzeni k úspěchu. Naopak investoři, kteří často kontrolují vývoj trhu mají tendenci podléhat panice a trendům a mění svou investiční strategii.

Češi nevěří státu. Investují, aby se sami zajistili na stáří

Koncem roku 2022 provedla Asociace pro kapitálový trh ČR (zkr. AKAT) ve spolupráci s agenturou PerfectCrowd průzkum. Z něj vyplývá, že jen 35 % Čechů investuje pravidelně nebo si investování v minulosti alespoň jednorázově vyzkoušelo. Oproti tomu 37 % lidí nemá s investováním žádnou zkušenost a ani s ním nehodlá začínat.

Z průzkumu vyplynuly i nejsilnější důvody, proč lidé investují. Lidé nevěří, že se o ně ve stáří postará stát (37 %), a proto investují, aby se zajistili na stáří. Zároveň si chtějí udržet současný aktivní životní styl (31 %). „Velkým krokem v tomto směru by mělo být zavedení investičního penzijního účtu,“ uvádí výkonná ředitelka AKAT ČR Jana Brodani.

Co to znamená

Velká část lidí investuje s ohledem na udržení životního stylu, ať už stávajícího či budoucího. Neznají ovšem správné produkty, které by jim dokázaly tyto investiční cíle naplnit. Dobrou zprávou ale je, že od spoření k dlouhodobému investování je jen krůček a lze očekávat nárůst v oblasti penzijních a investičních fondů.

Více si přečtete ZDE.

Ministerstvo financí zlepšilo výhled ekonomiky

I když v 1Q ekonomika mezikvartálně klesla o 0,2 procenta, očekává ministerstvo růst v dalších kvartálech. Výhled pro příští rok je vzrůst HDP o 3 procenta. Zároveň ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí David Prušvic uvedl: „pokud nenastanou nové turbulence v cenách energií, není důvod se domnívat, že by inflace neměla zpomalovat.“

Co to znamená

Snižování inflace povede k nižším cenám a lidem zůstane za stejné služby a produkty více peněz v peněžence. Budou mít proto více prostoru pro investice a rozložení rizika.

Více si přečtete ZDE.