fbpx

Jak funguje geografická diverzifikace a proč chrání portfolia.

Smart,Business,Man,Hand,Allocate,Golden,Egg,Into,Many,Baskets.

Nejlepším způsobem, jak ochránit bohatství a dosáhnout konzistentních výnosů, je budovat co nejodolnější portfolia. Už staré přísloví nám říká, že bychom neměli dávat všechna vejce do jednoho košíku. V minulosti jsme mohli mnohokrát vidět, že investoři soustředění v jedné zemi utrpěli obrovské ztráty způsobené dluhovými krizemi, měnovými reformami nebo prasknutím bublin, zatímco trhy v jiných zemích zůstaly odolné. I bez takových extrémních jevů se vždy vyskytovaly velké rozdíly ve výkonnosti trhů jednotlivých zemí v daném období. Investor soustředěný v Rusku nebo Německu na počátku 20. století by takto přišel o většinu nebo dokonce o celé své bohatství. Japonský akciový trh například v průběhu 80. let posílil o více než 300 %, ale v následujících dvou dekádách o více než 80 % těchto zisků přišel. Žádná země trvale nepřekonává výkonnost, protože nadvýkonnost obvykle vede k nadhodnocení a následnému obratu. Tento jev, který je ve finanční teorii známý jako „reversion to the mean – RTM“ znamená, že ceny aktiv mají tendenci se v průběhu času vrátit ke svému historickému průměru.

Diverzifikace je nejlepší způsob, jak si přiznat, že nemáte představu, co se stane v budoucnu. Takto se připravuje portfolio pro širokou škálu budoucích scénářů vývoje. Někdo by mohl diverzifikaci považovat za určitou formu nevědomosti, ale vlastně je to nejlepší způsob, jak minimalizovat riziko v portfoliu. Je to jenom o tom si přiznat: „Já jen nevím, co se na trzích stane. Nemám ponětí, které trhy budou podávat nejlepší výkony.” Výhodou diverzifikace je, že nikdy zcela nepřijdete o svou investici a nikdy se plně nepodílíte na největších ztrátách. Diverzifikace vás samozřejmě nemůže zcela ochránit před špatným výkonem v průběhu dnů, měsíců nebo dokonce let. Musíte být schopni vydržet ztrátu peněz v určitém okamžiku, abyste mohli vydělávat peníze. Věhlasný investor Warren Buffett proslul výrokem: „Raději bych měl přibližně pravdu, než se přesně mýlil.“ Diverzifikace chrání investory před četnými špatnými cykly, kde spočívá skutečné riziko. Slavný hodnotový investor Howard Marks jednou řekl: „Tady je část kompromisu s diverzifikací. Musíte být dostatečně diverzifikovaní, abyste přežili špatné časy, ale historie ukazuje, že v dlouhém horizontu budete úspěšní“.

Když se podíváme na dlouhodobá čísla, někteří investoři by mohli namítat, že se stačí držet amerických akciových trhů a vyhnout se globálnímu investování. Ale ne vždy si vedly americké akcie nejlépe. V dekádách 1970 a 2000 za výkonem globálních trhů výrazně zaostávaly. Tak tomu bylo u různých trhů napříč dekádami. Pro lepší pochopení problematiky nám poslouží srovnání desetiletých výnosů v jednotlivých regionech. Následující přehled ukazuje, jak obtížné může být vybrat nejvýkonnější trh  v daném desetiletí:

Zdroj: Geographic Diversification  Can Be a Lifesaver,  Yet Most Portfolios Are Highly Geographically Concentrated FEBRUARY 2019, Bridgewater Associates, LP

Pokud přemýšlíme o dlouhodobých investicích, musíme zdůraznit skutečnost, že v dlouhém horizontu je nutná ochrana investic ve formě globální diverzifikace.  Většina fondů nabízí složitá koncentrovaná portfolia, ale my v INDEXIT razíme jednoduchost a ochranu hodnoty. Nadčasové globální portfolio, které ochrání vaši investici v každé situaci.

Pouhý zlomek geniálních investorů dokáže v dlouhém horizontu vykazovat nadprůměrné výsledky. Průměrný retailový investor ale ani zdaleka nedosahuje tržních výsledků. Ani my nemáme křišťálovou kouli, abychom dokázali systematicky vyhledávat nejziskovější investiční příležitosti.  Neumíme říct, jestli i v dalších letech budou technologické tituly přinášet nejvyšší výnosy nebo zda zazáří opomíjené rozvojové trhy a západní Evropa. Proto jsme založili INDEXIT. Tento fond nemíří na jednotlivé tituly nebo regiony – má v portfoliu všechno. Technologické akcie, indický trh i české tituly. Ty nejlepší, ale i ty, které za trhem zaostávají. Dosahuje sice průměrných globálních výsledků, ale v dobách krizí a poklesů si povede znatelně lépe než vysoce riziková koncentrovaná portfolia. Proto je vhodným doplňkem portfolia každého investora.

Pro INDEXIT Eva Janečková, prosinec 2023

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho

Facebook
Twitter
LinkedIn

Získejte novinky ze světa investic do mailové schránky

Nejste si jistí v investicích?

Domluvte si s námi schůzku a získejte ZDARMA 15 minut konzultaci o investicích.