Investování je jako pohádka s dobrým koncem. Příběh ale umí pěkně vystrašit
Společnost Ritholtz Wealth Management se podívala na roční výkonnost indexu S&P 500 za posledních 100 let a přišla se zajímavým zjištěním. V 75 % případů jste při „sázce“ na tento index odsouzeni k úspěchu. Pouze v 1 případů ze 4 index meziročně klesl.
Co to znamená?
Pro krátkodobé investory a lidi, kteří chtějí rychle zbohatnout je to jasný ukazatel, že toto pro ně není správná investice. Existuje totiž velké riziko, že investují ve chvíli, kdy trh roste, ale další rok může klesnout. Naopak pro dlouhodobé investory je to skvělá zpráva, protože mají téměř jistotu, že ztrátu v 1 roce jim vynahradí a investici navíc zhodnotí další 3 dobré roky.
Více si přečtete ZDE.
Medvědi v ohrožení: Na indexu S&P chybí výraznější propady
U indexu S&P 500 ještě chvilku zůstaneme. Za poslední tři týdny se trh nikam výrazně neposunul. Ani nerostl, ani neklesl. Jedná se o nejdelší období „stabilita“ od ledna 2021. Pokud čekáte rychlé výnosy, tak vás tato zpráva nepotěší, ale pokud se na to díváte strategicky, je to dobrá zpráva.
Zároveň Morgan Stanley na základě dat zjistil, že jen 30 % akcií dokázalo v 3měsíčním klouzavém trendu překonat trh. Čím dál tím více se ukazuje, že aktivní správa portfolia se zběsilým hledáním žhavých akcií zní dobře, ale ve skutečnosti dosahuje horších výsledků než pasivní investování.
Co to znamená
Aktuálně je správná doba investovat, protože se trh vzpamatovává z dynamických výkyvů a očekává se, že nastoupí tzv. býčí tlak. Díky tomu se neustále zvyšuje pravděpodobnost toho, že trhy začnou vykazovat (byť pomalý) růst.
Více si přečtete ZDE.
Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle
Když do ČNB nastoupili noví členové bankovní rady Jan Procházka a Jan Kubíček, čekalo se s napětím, jestli se ČNB aktivněji zapojí do boje s inflací. Jenže noví členové takovou debatu odmítají. Dokonce nadnesli možnost signalizačního zvýšení sazeb. Důvodem jsou mzdový vývoj, stav veřejných financí a inflační očekávání.
Co to znamená
Pokud nechtějí lidé dovolit inflaci ukrajovat z jejich peněz, jsou čím dál tím více nuceni zvažovat investování. Pouhé spořící účty totiž nedokáží bojovat s inflací. Ukazuje se tak trend známý ze zahraničí. Ten kdo dokáže (byť i minimální částky) investovat v krizi, ten nejenže minimalizuje ztráty, ale ve chvíli kdy trh poroste, tak ještě vydělá.
Více si přečtete ZDE.