Čas hraje pro nás

Za prvé, je třeba uvědomit si, že musíme začít šetřit nyní – ne zítra, ne za rok, ale právě teď. Každý den, který necháme peníze pracovat pro nás, nám poskytuje větší finanční bezpečnost v budoucnosti.

Za druhé, je důležité se vzdělávat o různých možnostech investování. Investování nemusí být složité nebo riskantní, pokud víme, co děláme. Existuje obrovské množství zdrojů, které nám mohou pomoci naučit se základy investic.

A za třetí, musíme mít plán. Musíme si položit otázky, jako kolik peněz budeme potřebovat v důchodu? Jaký životní styl chceme vést? Jaké jsou naše očekávání a cíle? Tyto otázky nám pomohou vytvořit finanční plán, který nás dovede k našemu cíli.

Stát může poskytnout určitou podporu, ale nemůžeme se na něj plně spolehnout. Je na nás, abychom se postarali o svou finanční budoucnost. Začněte dnes. Začněte se vzdělávat, začněte šetřit, začněte investovat. Vaše budoucí já vám bude vděčné.

Jaké změny nás čekají v důchodovém systému?

Již 40 let nám roste počet lidí v důchodovém věku a tzv. průběžný důchodový systém, kdy stávající pracující „živí“ dnešní důchodce, se hroutí. Vzniká proto návrh dlouhodobého investičního produktu (zkráceně DIP), který nám konečně umožní nespoléhat jen na stát a přiblíží nám podobné možnosti, jako mají na Západě.

Návrh počítá s tím, že firmy budou mít možnost přispívat svým zaměstnancům až 50 tisíc ročně a snížit si tím daňový základ. Lidé pak na dani ušetří až 7 200 korun ročně. Podmínkou však je, že spoření musí trvat minimálně 10 let a nesmí se vybrat dříve než vám bude 60, jinak byste museli vše dodanit zpětně.

Na rozdíl od penzijních fondů, DIP umožní vybrat naspořenou částku jednorázově.

V praxi to ovšem znamená, že nemusíme spoléhat na to, zda bude dostatek pracujících, jak se zrovna vyspí politici nebo komu se budou chtít zalíbit. Naopak to otevírá lidem možnost vzít budoucnost do vlastních rukou a nespoléhat se na stát a jeho rozmary.

Pokud si nejste jistí, kde začít, můžete se s námi spojit a rádi s Vámi probereme možnosti.

Autor: David Hercig